Biz burada ne için toplanıyoruz? / BAŞYAZI-91

“Teraziyi doğrultan da, eksik tarttığını meydana çıkaran da yine terazidir. Bir terazinin doğru mu, yanlış mı tarttığını anlamak için, o terazide tartılmış bir şeyi, denenmiş başka bir terazi ile tartarlar, ikisi de denk olursa, birinci terazinin doğru tarttığına inanılır.

Herhangi bir kişi doğru olmayanlarla kendini ölçer, onlarla dost olursa, eksikliğe düşer, aklı şaşırır kalır. Ey Hakk yolcusu! Sen doğru bildiğin yolda yürü. İmansızlara karşı boyun eğme, yabancılardan yüz çevir. Din düşmanı olanların başına kılıç ol; sakın tilki gibi yaltaklanmaya kalkışma; arslan ol arslan.

Hakk yolunun yolcuları sevdikleri bir kimseyi nefsine uymuş, nefsanî duygularına düşkün kişilerle dost olmuş görürlerse, gayretlerinden ötürü o kimseyi bırakıp giderler. Sen arslan ol, nefsine hâkim ol da, dostlar seni terk etmesinler. Çünkü Hakk yolunun yabancıları olan o dikenler, hakikat bahçesinin gülleri olan Hakk ehlinin düşmanıdırlar”

Yukarıda okuduğunuz satırlar Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’sinden alındı. Mevlana söylemese de “Gel, ne olursan ol, yine gel” sözleri ile uyutulduk belki de… Konya’daki Şeb-i Arus törenlerine ilgi her geçen sene azalıyor. Belki de özsüz, kuru sözlerle kandırıldığımız için…

O yüzden asıl mesajlara, İslam’a çağıran bir hüviyete dönüşmeli törenler. “Biz burada ne için toplanıyoruz?” sorusunun cevabı “turizm” yerine “Allah rızası” olur ise başarıya ulaşılabilir…

HÂLİD ŞEN

Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi / Merhaba Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Biz burada ne için toplanıyoruz? / BAŞYAZI-91

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön