Bu şehrin kıymetini bilelim

Yeni bir Merhaba Şehir’de Kadim Şehir Konya’nın hikayelerini sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Yazılacak çok hikaye var bu şehirde. Zaman zaman şehri bu konuda dert edinen dostlarla yaptığımız konuşmalarda da sıkça dile getiriyoruz; Konya’nın yakın tarihi ile ilgili yazılabilecek pek çok hazine var fakat bu hazineler dilden dile, konuşmaktan öteye geçmiyor, yazılı kaynaklara aktarılmıyor. Bu noktada şehrin kıymetini bildiğimiz söylenemez.

60-70’li yıllarda yaşanmış, ‘efsane’ gibi pek çok vaka var. Fakat internette ne kadar sorgu yaparsanız yapın hiçbir kayıt çıkmıyor. Bu olayları yaşayanlar sağ, fakat bir bir gidiyorlar…

1971 aslında çok yakın bir tarih ama o yıl yaşanan, (gazete kayıtlarına göre 65 kişinin can verdiği) kar fırtınasını dergimizin takipçileri bilirler detaylı olarak ilk biz yazmıştık. Musalla’daki esrarengiz Musevi mezarlarının hikayeleri de ilk bu sayfalarda yazılmıştı. İlk aklıma gelenler bunlar.

Merhaba Şehir olarak ilkleri yaşattığımız için mutluyuz. Bu sayımızda da bir ilk olarak “Sakyatan balığı / 1965-1973 Konya Ovası Su Baskını” konusunu sizler için açığa çıkarıyoruz. 3 yıllık gazete arşivinin gün gün incelendiği ve olayı yaşayanların görüşlerinin alındığı bu dosyayı sizlere sunuyoruz.

Yeni sayılarımızda da ilklere ve dergimizle birlikte hediye verilecek özel sürprizlere hazır olun.

Sıklıkla vurguluyorum, haber merkezimiz dar bir kadrodan oluşsa da gönüllü yazarlarımızın desteği ve sizlerin teveccühü ile çok güzel işler çıkıyor. Bizi sevindiren bir gelişme daha oldu geçtiğimiz ay. Kültür Bakanlığı’na yaptığımız başvuru kabul oldu ve Merhaba Şehir, ‘alanında tek’ olarak bakanlık tarafından alımı yapılarak tüm Türkiye’ye ulaştırılacak.

Merhaba Şehir ekibi, vefat yıldönümünde Tahir Büyükkörükçü hocamız ile alakalı bir dosya hazırladı. Sabahattin Ali’nin Konya günleri, özellikle kaybolan sanatların ustaları ile yapılan röportajlar

okumaya değer. Meram Belediye Başkanımız Mustafa Kavuş özel hayatı ile ilgili Emre Özgül’ün sorularını samimi bir şekilde cevapladı. Şaşırarak okuyacağınız satırlar var. Yazı İşleri Müdürümüz İbrahim Büyükeken Roberto Carlos ile röportaj yaptı ve Konyaspor’u sordu. Spor Müdürümüz Ferhat Türkoğlu Mehmet Kaçıran ile konuşurken ve spora dair güzel dosyalar hazırladı.

Nail Bülbül, Ahmet Kuş ve Kasım Kocabaş uzun süredir yazılarıyla dergimize destek veriyor, Muhammed Selahattin Oruç üç sayıdan beri “Neyi kaybettiğini hatırla” başlığı altında güzel konulara değiniyor, kendilerine teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz sayıda videolu dosyalar çalışmasını başlatmıştık. Yine dergimizde yayınlanan röportajların videolarına dosya sonlarında yazdığımız bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim…

HÂLİD ŞEN

Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi / Merhaba Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Bu şehrin kıymetini bilelim [BAŞYAZI]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön