Konya’nın bir ‘şehir dergisi’ var

Yazılı basının her geçen gün güç kaybettiği bir dönemde 77 sayıya ulaşan Merhaba Şehir Dergisi, elinizdeki 78. sayısı ile yeni bir heyecan ve formatta yayın hayatına devam ediyor. Bu ‘heyecan’ öyle sıradan yazılıp geçilmiş bir şey değil inanın.

Reklam bulmada yaşanan sıkıntılara ve artan maliyetlere rağmen Merhaba ekibi olarak dergiyi yaparken ortak fikir olarak tek söylediğimiz bir söz vardı; “Bu dergi, gönül rahatlığı ile kütüphanede saklanacak arşivlik bir eser olmalı.” Bu sözde de kalmadı, biliyoruz ki pek çok Merhaba Şehir arşivcisi var, yeni sayıları bekliyor. Yaşanan sorunlar ve son olarak pandemi süreci ile dergimizin yayınına ara vermiştik. Okuyucularımızdan özür diliyoruz.

Merhaba Şehir’in bundan önceki sayılarını, Merhaba Gazetesi’nin ücretsiz ilavesi olarak çıkarmıştık. Günlük olaylar ve temel olarak maddi kaygılarla çıkan dergilerle karıştırılıyorduk. Pek çok araştırmacı ve meraklı kişi dergimize ulaşmakta sorunlar yaşıyordu… Dergimiz artık cüzi bir ücret karşılığında, yılda 6 defa, evinize, iş yerinize kadar Merhaba Gazetesi’nden bağımsız olarak gelecek. Şehir dışı ve hatta yurt dışı abonelik seçenekleri için merhabasehir.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Zaman zaman şehrin ileri gelenleri ile yaptığımız sohbetlerde “Bu şehrin, Konya’nın bir şehir dergisi olmalı” görüşünde mutabık kaldık, derdini çektik. 20 Ağustos 2020 tarihinde 51 yaşını kutlayan Merhaba Gazetesi ekibi pek çok işte ilkleri başardı. Konya’nın şehir dergisi Merhaba Şehir olarak da bu görevi layıkıyla yapmaya çalışacağız. Merhaba Gazetesi’nin çarşamba günleri yayınlanan ücretsiz ilavesi Akademik Sayfalar ile tarihe altın dokunuşlar yaparken, Merhaba Şehir ile şehrin tarih, kültür, sanat, spor ve güncel yaşamını sizlere ulaştıracağız.

Hiçbir zaman yaptığımız işi yeterli görmüyor, eksiklerimizin olduğunu kabul ediyoruz. Size en iyiyi sunmaya çalıştığımız bu sayımızda Konya’dan yola çıkan ve ülke genelinde edebiyat alanında ses getirerek kendilerini kanıtlayan “Mahalle Mektebi” dergisi ile bir söyleşi yaptık. Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca daha önce duymadığınız özel hayatına ilişkin soruları içtenlikle cevapladı. On yıllarca hayalini kurduğumuz Ayasofya’nın cami olarak açılması hayali gerçekleşince, bunun dışında bir kapak yapamazdık. Kapak konusu olarak Ayasofya için Konya’dan verilen mücadeleyi sizlere hatırlatalım dedik. Buraya pek çok dosyayı yazmak istedim ama okumanızı istediğim o kadar fazla dosya var ki, uzatmadan bir an önce sizleri dergimiz ile baş başa bırakmak istyorum. Ekim-Kasım sayısında görüşmek üzere…

HÂLİD ŞEN

Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi / Merhaba Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Konya’nın bir ‘şehir dergisi’ var / BAŞYAZI / 88.SAYI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön