‘Şehir’in dosyaları artık videolu

Bir dostumuz anlatmıştı; “Mahallemize kentsel dönüşüm geldi. Ömrünü bu mahallede müstakil, bahçeli evinde geçiren, adeta kapı önünde komşuları ile bir aile gibi yaşayan annem, şimdi apartmanın 5. katında balkondan gözleri yaşararak bakıyor. Huzuru kalmadı, çöktü.”

Maalesef yakın dönemde şehri imar edeceğiz derken pek çok değerimizi imha ettik. Farkına varmasak da özümüze ters olan imar anlayışı ruhumuzda derin izler bırakıyor, “yeni” bir topluma dönüşüyoruz. “Biz böyle değildik” diyor eskiler.

Pandemi süreci, yasaklar, çok daha iyi anlattı, “lüks” dairelerin aslında bizler için birer hapishane olduğunu. Televizyonda bir profesör, “Avrupa’da müstakil tarzda evlerin bulunduğu şehirlerde virüs yayılımı çok düşük” demişti.

Ve yine gördük ki pandemi yasaklarında evinde, apartmanda tıkılıp kalmak istemeyen aileler, bahçeli evleri olan anne babalarının yanında gitti, imkanı olan bahçeli evlere bakmaya başladı.

Velhasıl “Neyi kaybettiğimizi” biraz biraz fark ediyoruz.

Şehir Plancısı Muhammed Selahattin Oruç, “Neyi Kaybettiğini Hatırla” temasında bir yazı dizisine başladı ve ilk olarak “Mahalle”yi ele aldı. Son günlerin popüler deyimi ile “Meğer ne çok şey kaybetmişiz.”

Dergimiz yeni döneminde her sayıda yeni bir güzellik ile önünüze geliyor. Artık dergimizde yer alan pek çok dosya ve röportaj “merhaba.tv”de video olarak yer alacak. Dergide ilgili dosyaların sonunda bağlantılar karekod olarak yer alacak. Okuduktan sonra keyifle izleyebilirsiniz.

**

Şebi Arus Haftası etkinlikleri Pandemi sürecinde katılımcısız olarak yapıldı. Bu sayımızda Pota Altından Görkemli Salonlara Sema Törenleri, İhsan ve Mevlana konulu yazılar bulunuyor.

Ud Ustası Fatih Çinioğlu, İzmir depreminde kurtarma görevi yapan Konya ekipleri ile söyleşi, Üstad Ali Işık ile röportaj, Afgan mutfağından örnekler, Savatra Antik Kenti, Türkiye’nin İlk Kadın Pilotu Ayfer Gök, Marko Jevtovic röportaj, kaybolan meslekler, sanat ve spor. Hepsi Merhaba Şehir’de…

HÂLİD ŞEN

Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi / Merhaba Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

‘Şehir’in dosyaları artık videolu / BAŞYAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön