‘Yokluk gelmeden kıymetini bilebilmek’ / BAŞYAZI (83)

‘Deniz yüzümüze tükürüyor!’ sözü, belki de Marmara Denizi’ni deniz salyasının (müsilaj) esir almasını en iyi anlatan cümlelerden birisi.

İnsanoğlu bu; kendi eliyle doğayı kirletiyor sonra da temizleyeceğiz, düzelteceğiz diye uğraşıyor. Yeşil alanları hızla yok edip, yüksek katlı apartmanlara yerleştikten sonra, yeşil alanlarda yer arayışına giriyor.

Son 50-60 yılın uydu görüntüleri herkese açık olarak internette var. Konya özelinde yıl yıl değişime bir bakalım. Yeşili nasıl yok etmişiz… Henüz bu konuda bir şeyin farkında olunduğu söylenemez fakat eskiyi arayacağız gibi gözüküyor.

Karapınar’da “Türkiye’nin tek çölü” bulunuyordu. Yeni nesil, bizler pek bilmesek de 1950’nin sonlarında orada bir proje uygulanmaya başlandı ve bölge adeta “rüya” denilebilecek noktaya getirildi.

Dergimizin bu sayısında başta Karapınar’da uygulanan “Çölleşme ile mücadele”yi ele aldık. Neredeyse her gün bir obruk oluşumu haberini aldığımız bölge ile ilgili yazılmış dosya okumaya değer.

Konyamızı temsil eden milli bisikletçi Ahmet Örken ve Konyaspor’un Sloven yıldızı Nejc Skubic ile ekibimizin yaptığı röportajlar da Konyalıların ilgi ile okuyabileceği dosyalar oldu.

Merkezden ilçelerine, sanayicisinden çiftçisine, akademisyeninden sanatkarına şehrin renklerini topladığımız dergimiz yine dolu dolu…

HÂLİD ŞEN

Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi / Merhaba Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

‘Yokluk gelmeden kıymetini bilebilmek’ / BAŞYAZI (83)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön